Class of 2021

Phyllis Beilfus, Chair - Worship & Music
Steve Hubbard, Co Chair - Budget & Finance
Bob Lockridge, Chair - Endowment, Missions
Shirley Morris, Chair - Fellowship
David Webb, SR, Chair - Nominating Team
Faith Jacob, Youth

Class of 2022

Julia Bryan, Clerk of Session
Gerald Doyle, Personnel
Sally Sease, Vice Chair Worship & Music
Neal Gibson, Chair Property Committee
Reuben Womack, Co-Chair Missions, Co-Chair Cemetery

Class of 2023

Liz Huband, Chair - Christian Education
Janet LaPrade,Vice Chair - Care & Nuture
Jane Reynolds, Vice Chair -Endowment
Sharon Barringer, Chair, Care & Nuture
Michael Whorley, Vice Chair - Education

Elder Emeritus

Curt Taylor

 

 Committee Assignments

Christian Education

Christian Education

Liz Huband, Chair
Michael Whorley, Vice Chair
Julia Bryan
Scott Robert
Michael Jacob
Susie Wodke

Youth Leaders

Liz Huband
Alex Haney
Laura Jones
Michael Jacob
Skip Wodke
Susie Hubbard
Amanda Epperson

Worship & Music

Worship & Music

Phyllis Beilfus, Chair
Sall Sease, Vice-Chair

Sara Curtis
Marianne Howell
Gracie Lanier
Rose Peak
Meg Roach
David Webb, Sr.
Carolyn Womack

Finance

Steve Hubbard, Chair

Budget & Finance

Steve Hubbard, Chair
Scott Ashman

Endowment

Bob Lockridge, Chair
Jane Reynolds, Chair

Bob Beilfus
John Lanier
Paul McCarty

Scholarship

Kathy Kaplan
Carolyn Womack

Church Life

Care & Nurture

Sharon Barringer,Chair
Janet LaPrade,Vice Chair

Diane Baldwin
Sharon Barringer
Linda Crowder
Jessica Francis
Molly Garbee
Evelyn Glass
Maureen Lockridge
Shelby McFaden
Helen Petrill
David Sease
Sally Sease
Joyce Steele
Reuben Womack
Shirley Morris

Fellowship

Shirley Morris, Chair

Angie Ashman
Julia Bryan
Pam Caulkins
Steve & Susie Hubbard
Maureen Lockridge
Martha Jacob
Shelby McFaden
Nicole Plucker
Jane Reynolds
Skip & Susie Wodke
Carolyn & Reuben Womack
Jim Glass
Linda Richardson
Linda Sullivan
Nan Welch
Sam & Josie Miller

Property

Neal Gibson, Chair


Doris Daniel
Julia Bryan
Liz Huband
Bob Beilfus
Phyllis Webb
Casey Wood
David Webb, SR
Diane Baldwin

Romeos

Chuck McKeag, Chair

Howard Jennings
Sam Leslie
Paul Forest
Reuben Womack

Cemetery/Columbarium

Reuben Womack, Co-Chair
Bob Lockridge, Co-Chair
Bob Beilfus
Doris Daniel
Sarah Evers
Randy Sayre
Reuben Womack

Historical Reuben Womack, Chair

Phyllis Beilfus
Kathy Kaplan

Technical


Sam Leslie
Bob Beilfus
Howard Jennings

South River Meeting House

Diane Baldwin

Mission

Missions

Bob Lockridge, Co-Chair Reuben Womack, Co-Chair
Diane Baldwin
Jessica Francis
Helen Petrill
David Webb Sr
Barbara Ward
Phyllis Webb
Peggy Deyerle

Special

Personnel

Gerald Doyle, Chair
Liz Huband
Laura Jones

Nominating

David Webb, SR, Chair

Steve Bryan
Jim Glass
Evelyn Glass
Nicole Plucker